EL KREMİ KIŞ AYLARINDA ŞART

Kış aylarında sizin de benim gibi elleriniz kedi tırmıklamış gibi oluyorsa bu yazı size fikir verebilir. Cildi kuru bir insanım, havanın sıcaklığı 10C’nin altına düştüğünde hemen pul pul oluyorum ve ellerimde çatlıyor. Bu sebeple denemedim el-vücut kremi kalmadı. İşte bu denediklerimi sizinle paylaşacağım.

Öncelikle en çok kullandığım kremi anlatayım, Bepanthene krem.

krem

17 yaşımdan itibaren yüzüme kullandığım kremi ellerime ve vücudumda oluşan yaralara- yanıklara da kullanırım. Ancak birkaç yıl evvel biten kremimi satın almak için gittiğim eczane Bepanthene’in kalktığını yerine Bepanthol üretildiğini söyledi. Ben de aldım.

krem4

Ancak Bepanthene kadar beğenmedim. Cildime çok da iyi gelmedi. Daha sonra başka bir eczaneye gittim ve yine Bepanthene istedim. Eczacı Bepanthol vermek istedi. Ben ısrarla Bepanthene isteyince verdi. Anladım ki piyasada Bepanthene var ama her nedense eczacılar Bepanthol satmak istiyorlar. Yıllardır kullandığım bu kremi güvenle tavsiye ederim. Çünkü dermatolojik ve onarıcı bir krem. Merhemi de var. Ancak merhemi ciddi yaralanmalara ve yaralara kullanılır. Alırsanız özellikle krem diye belirtin.

Bir diğer önerebileceğim krem Nivea. Keza herkesin bildiği, klasik ve bu sene itibariyle asırlık bir kremdir. Ananelerimizin bile kullandığı bu kremin klasik mavi renk olanlar yağlı ve en iyi yumuşatan kremdir.

krem2

Nivea son yıllarda ürün gamını genişleterek pazarını büyüttü. Soft adı altında çeşitini de kullandım. Ancak elime ve vücuduma sürdükten bir süre sonra yine kurumaya başlıyordu. Ama sonuçta klasikte, softta güzel kokuyor ve kaliteli bir ürün.

krem3

Bir diğer klasik krem Cire aseptine. Yıllardır Nivea gibi bu da kremi, kokusu ve kabı da aynı şekilde. Cire aseptine de son yıllarda softunu çıkardı. Güzel bir kremdir. Yumuşak bir dokusu vardır. Bunu da elime sürdüğümde yumuşacık oluyor elim. Daha sonra yine eski haline döner. Klasikten vazgeçmemek gerek.

krem5

 

Yurtdışında satılan krem olan bebe hem hoş kokusu hem dokusu ile beğendiğim kremlerden biri. Yoğun kremdir. Tek problem Türkiye’de zor bulunuyor. Eğer satılan mağaza varsa ben bilmiyorum. Yurtdışına giden tanıdıklardan istiyorum.

krem11

Sık ve özellikle yaz aylarında kullandığım Vaseline’in çeşitleri hafifi, soft ve hoş kokulu bir krem. Ancak benim kadar kuru cildi olan birine biraz vücutta kalan hoş kokusu dışında pek bir yardımı olamıyor. Sarı kutu olan ballı yoğunluğu daha fazla. Bir diğer çeşidi de kakaolu olan kutusu. Daha hafif ve mis gibi kakao kokuyor. Yaz aylarında kakaolunun hafif renkli olması bronz tende çok güzel duruyor. Parlak bir ten görünümlü ve gün boyu vücut kokuyor.

Nashi’nin argan yağlı tüp biçiminde el kremi gayet başarılı. Çantada taşınan, pratik kullanımlı ve soğuk kış günlerinde yolda, arabada kurtarıcı bir krem. Yoğun ama elde ağır bir his bırakmıyor. Tırnaklar için de iyi geliyor. Belki kokusunu sevmeyebilirsiniz. Ama gün içerisinde ellerinizi birkaç defa yıkadıktan sonra etkisi azalıyor. Beğendiğim kremlerden biridir. 10 ml’lik aldım ve biraz pahalıdır. Hani o kadar para verip değer mi diye sorarsanız ben hayır derim.

krem10

Bir diğer tüpte denediğim krem de Pielor’un Hammam zeytinyağlı kremi. Hafif ama etkili bir krem. Kokusuda güzel. Yalnız 10 ml olan tüpün fiyatı biraz pahalı. O fiyata değer mi diye sorarsanız, değmez derim.

krem21

Türkiye’de satılıyor mu bilmiyorum ama en iyi el kremlerinden biri Atrix. Yurtdışına giden tanıdıklarıma aldırttığım Atrix yoğun ve yağlı bir krem. Elinizi bütün gün koruyor.

krem16

Bübchen yıllardır var olan bebekler için üretilmiş bir ürün. Papatya özlü ve bebeklere kullanılan olduğu için güvenli bir ürün. Hoş kokulu ve yumuşak dokulu bir krem. Bu ürün bebek ürünleri satan mağazalarda bulunabiliyor. Ancak Türkiye’de üretiliyor mu bilmiyorum ama satılıyor artık. Bir diğer Alman markası da Kamill. Bu da çiçek özlü yumuşak ve çok eski kremlerden biridir. Kamill maalesef Türkiye’de satılmıyor.

krem7    krem14

Yıllardır Türk kadınlarının klasik kremlerinden biri de %100 yerli Arko. Ben çocukken hatırlıyorum annemin vardı. Ben de çekmeceden alıp sürerdim:) Tabi tüpü boşaltır mıyım, patlatır mıyım pek hatırlamıyorum ama kokusunu, dokusunu hiç unutamadığım bir krem. Hala da aynı paket satılır marketlerde. Çok da hoşuma gider. Hem ucuzdur hem de yoğunluğu ve yağlı olması sebebiyle ellere iyi geliyor. Son yıllarda ürünlerini çeşitlendirdi. Daha yumuşak ve değişik kokulara sahip ürünleri var. Ama benim cildimi geçici nemlendiriyor.

 krem6

 

Bir dönem Avon’un kremlerini de denedim. Çeşitli paketlerle ve içeriklerle satılan kremler uygun fiyatlı. Ancak ben istediğim verimi alamadım. Çok kaliteli dokusu yok. Kokuları da ilk başta güzel geliyor ama elde kaldıkça rahatsız edici olabiliyor. Bazen uygun kampanyalarla 450 ml’likleri satılıyor. Her yerinize kullanabilirsiniz.

krem17

 

Ellere ve özellikle topuklarıma kullandığım en etkili ürünlerden biri de vazelin. Yıllardır var olan bu madde öğrendiğim kadarıyla petrol türevi bir ürünmüş. Daha sonra bu krem formuna getirilerek, kozmetikte kullanılmaya başlanıyor. Topuklarımda kullanmayı tercih ediyorum. Daha önceleri ucuz olan vazelinin son yıllarda fiyatı arttı. Çeşitli markalar altında vazelin var. Ama bilinen markalardan almayı tercih ediyorum. Genelde Johnson and Johnson’ı kullanıyorum.

krem20

Ben bütün bu kremleri denedim. Fikirlerimi de yazmaya çalıştım. Ama bütün bunların içinde “asla vazgeçemeyeceğim” diyebileceğim Bepanthene’dir. Onun dışında bir krem yok. Hepsi benim kuru cildim için aynı etkiyi gösteriyor. Kullandıktan sonra en fazla iki saat etkili. Sonrası yine eski haline dönüyor.

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir