Ergenliğin korkulu rüyası olan sivilceler için tavsiyeler

sivilce tedavisi

Sivilceler ergenlik çağındaki çocuklarımızda ortaya çıkan ve genellikle bünyesel değişimlerin ve gelişimlerin meydana getirdiği hormon değişiklikleri nedeniyle genellikle yüz bölgesinde ve diğer vücut bölgelerinde oluşan kırmızı renkli iltihaplı dokulardır. Ergenlik döneminde özellikle yüz bölgesinde daha fazla görülen bu sivilcelerle oynanır ve koparılırsa sivilceler deride iz bırakmaktadırlar. Bu izlerin oluşmaması için sivilcelerin bulunduğu bölgelerin temizliğine azami derecede önem gösterilmelidir. Aksi halde sivilceli bölgede oluşan ve artan bakteri düzeyi sivilcelerin tüm vücudunuza yayılmasına neden olacaktır.

 

Eğer sizin ve çocuğunuzun sivilce sorunu varsa öncelikle bir cildiye uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Cilt doktorunuz sivilce tedavisi için size bünyenize uygun ilaç ve merhemler tavsiye edecektir. Bu ilaç ve merhemleri kullanırken doktorunuzun belirttiği dozlarda kullanmanız gerekmektedir. Bu ilaçlara ek olarak ellerinizin yüzünüzün ve diğer sivilceli bölgelerinizin temizliğine de ayrıca önem göstermeniz gerekmektedir.

 

            Sivilce tedavisi konusunda dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da beslenme düzeninizdir. Sivilceler daha çok yağlı ciltlerde ve vücudu daha çok yağ üreten bünyelerde meydana geldiği için özellikle ergenlik çağında yağlı yiyecekler tüketmek sivilce oluşumunu hızlandıracaktır. Bu nedenle ergenlik döneminde cips kola patates kızartması çekirdek yağlı kuruyemiş gibi yiyeceklerin tüketilmesinde sınırlama getirilmelidir.

Her ne kadar bu yiyecekleri canınız çekse de internet üzerinden sivilce izleri terimlerini kullanarak arama yapıp karşınıza çıkacak resimleri incelemenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu resimlerde ergenlik çağında sivilce oluşumu olan ve bu sivilceleri geçirmek için önemli olmayan kişilerin ciltlerinin 25 30 yaş aralığındaki halini görebilirsiniz. Tabiri caizse delik deşik bir yüze sahip olmak istemiyorsanız ergenlik döneminde yediklerinize dikkat ederek sivilce oluşumunu azaltmaya çalışmalısınız.

 

İnternet üzerinde sivilce izlerinin tedavisinin yapıldığı belirtilse de maalesef derin sivilce izlerinin tedavisi mümkün değildir. Bu nedenle eğer sizin ve çocuğunuzun size problem varsa hemen gerekli tıbbi önlemler almalı ve çocuğunuza dengeli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırmalısınız. Unutmayın cildiniz sizin dış dünyaya açılan kapı nedir karizmatik en güzel bir görünüme sahip olmak istiyorsanız cildinizi muhakkak korumalısınız.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir