EVDE TIRNAK BAKIMI

Tırnak bakımı

Tırnak bakımı önemli bir konu. Bence bir insanın ilk etapta en dikkat çeken yerlerinden biri diş diğeri ise tırnak ve elleridir. Bunların bakımı da önemli.

Tırnak bakımı özen ve hijyen isteyen bir noktadır. Kadınlarda bakımlı eller tırnakların bakımlı olmasıyla anlaşılır. Bu sadece ojeli tırnaklar anlamına gelmese de bakımlı tırnaklarda yine de en azından koruyucu oje ya da parlatıcı bulunmasında fayda var. Bunun için benim de uyguladığım bazı tavsiyelerim olacak.

Öncelikle manikür ve pedikürünüzü bir uzmana yaptırıyorsanız mutlaka kendi takımınızı edinin ve kendi takımınızı kullanmasını uzmanınızdan isteyin. Ama benim gibi manikürcüye gitmeyi sevmiyorsanız benim uyguladığım yöntemleri deneyebilirsiniz. Aynı zamanda Mavala tırnak ürünleri piyasada bulunan en kaliteli marka diyebiliriz.

1- Mutlaka evinizde iyi bir marka tırnak makası, törpü, tırnak eti kesici gibi aletlerden edinin. Ben Solingen marka kullanıyorum.

2- Mutlaka el ve tırnak bakımı yapan kremlerden kullanın.

3- Tırnak kesimiz için en doğru zaman duş sonrası elleriniz doğal yoldan nemlenmiş iken yapılmasıdır. Tırnaklarınızı kestikten sonra tırnak çevrenize nemlendirici sürerek tırnaklarınızın bu nemlendiriciyi emmesini sağlayın. Normal bir nemlendirici, vazelin sürebilirsiniz. Ben el ve tırnak bakımı yapan Neutrogenanın veya Niveanınkini kullanabilirsiniz.

4-Tırnaklarınıza sürdüğünüz nemlendirici krem emildikten sonra, tırnak törpüleme işlemine geçebilirsiniz. Pek çok insan tırnak törpülemeyi yanlış uyguluyor. Önce tırnaklarınızı küt mü yoksa yuvarlak mı törpülemeniz gerektiğine karar verin. Bunu kesim uygularken de dikkate alabilirsiniz. Eğer tırnak yapınız küt ise yuvarlak törpülemeniz zor olacaktır ama yuvarlak tırnak şeklinizi küt tırnağa çevirmeniz daha kolay. Tırnaklarınıza törpü ile olduğundan farklı bir şekil veriyorsanız, bunu oje ile kamufle edebilirsiniz.Kütikül temizleme: Manikür-pedikürcülerin kanata kanata yapmaya çalıştığı kütikül temizleme işlemini evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için size tavsiyem kütikül giderici kremler kullanabilirsiniz. Kütikülün tırnağı enfeksiyonlardan koruğunu düşünürsek, kesilmemesi şiddetle tavsiye edilir.

5- Tırnak bakımı doğal pek çok yöntemle kolayca sağlanabilir. Kesim ve törpüleme işleminde sonra tırnaklarınıza uygulayacağınız en doğal bakım, limon sürmek ve  zeytinyağı ile masaj yapmaktır. Hem el ve ayaklarınıza hem de el-ayak tırnaklarınıza şahane bir doğal bakım olacaktır bu.

İpucu: Asetonsuz oje çıkarma yöntemleri: Bazen asetonumuz bitmiştir ya da bir türlü nerede olduğunu bulamayız. İşte o zamanlar size ilaç gibi gelecek bir uygulamamdan bahsetmek istiyorum sizlere. Ben bu gibi durumlarda, tırnaklarıma bir kat daha oje sürüyorum. Ben oje çıkarmak istiyorum, sürmek de nereden çıktı demeyin. Yeni sürdüğünüz oje kurumadan, pamuk yardımıyla çıkarabilirsiniz. Ojeyi çıkarma işleminiz bittiğinde, tırnaklarınızı tonik ile temizleyerek, normal bir nemlendirici ile tırnaklarınıza bakım yapabilirsiniz.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir