Güneş Lekeleri Kâbus Olmasın

Yaz aylarında güneşe maruz kalan cilt zamanla güneş lekelerine sebebiyet verir. Yanaklar, alın ve dudak üstü en çok görülen bölgelerdir. Güneş lekeleri yaz aylarında koyulaşır, kış aylarında ise ten rengi açıldığı için lekeler belirgin hale gelir. Güneş lekelerinden kurtulmak ve cildimizi koruyabilmek için yapılabilecek birçok leke tedavisi yöntemi vardır. Bunlardan en işe yarar olanlarını tek tek sıralayalım:

 

1) Öncelikle lekeye sebep olan dâhili bir hastalık var mı diye araştırılması gerekir. Dâhili bir hastalık sebebiyle leke oluşuyorsa farklı tedavi yöntemi uygulanır.

 

2) Kullanılan ilaçlar, genetik nedenler, bazı enfeksiyon hastalıkları ve dermatolojik hastalıklar da lekelerin oluşmasında etkilidir. Bu yüzden özellikle kadın hastalarda görülme sıklığı daha fazladır. Doğum kontrol ilaçları, psikiyatrik ilaçlar, antibiyotikler vb. birçok ilaç lekelere sebep olan ilaçlardandır ve dikkatli kullanılmalıdır.

 

3) Bronzlaşmanın sonucu olarak yaz aylarının sonlarına doğru cilt lekeleri meydana çıkar. Genellikle sonbahar aylarında lekelerin arttığı ve cildin kuruduğu görülür. Bunu önlemek, oluşabilecek etkiyi azaltmak için sadece tatil yaparken değil gün ışığına çıkarken bile cildinize uygun bir faktörlü güneş kremi kullanmanız gereklidir.

 

 

4) Leke tedavisi adı altında yapılan birçok tedavi yöntemi vardır. Ancak bu tedavilere başlamadan önce kesinlikle yapılacak yöntemin cildinize uygun olup olmadığı araştırılmalıdır.

 

5) Sadece güneş ışınları değil karlı bölgelerde yaşayan insanlarda cildine dikkat etmelidir. Karlı bölgelerde kar güneş ışınlarını yansıtarak yoğunlaştırdığı için ultraviyole ışın olarak cildimize direk yansımaktadır.

 

6) Lekelerin yüzeysel olup olmadığı lekenin derinliği tedavi süresini ve yöntemini etkiler. Bu yüzden tedaviye olabildiğince erken başlanılmalıdır.

 

7) Leke kremlerinin çoğu renk hücrelerini etkilediğinden dolayı tedavide önemlidir. Leke kremleri lekelerin renginin açılmasını sağlar.

 

8) Güneş lekelerinin tedavisinde kimyasal peelingler de önemli bir yere sahiptir. Kimyasal peelingler cildi soyarak cildin yenilenmesini sağlar.

 

9) Güneş lekelerinde lazerler ve cildi soyarak yenileyen lazer yöntemi güvenli ve sık olarak kullanılan yöntemlerdendir. Ancak tedaviye başlamadan kullanılacak olan cihazın dikkatli bir şekilde araştırılması gerekir.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir