Kadınlar İçin Botoks Uygulamaları

botoks uygulamasıKadınlar belli bir yaştan sonra özellikle yüz bölgesi için bazı çözümler düşünmektedir. Bu çözümler arasında kozmetik ürünlerini saymazsak estetik ve botoks yer alıyor.

Bizim burada inceleyeceğimiz asıl konu botoks uygulması. Bir tedavi değil, estetik bir uygulama olan botoks, yüzdeki kırışıklıkları düzenleyen, iğne ile enjekte yöntemi ile başarı yakalanan bir uygulamadır. Ancak botoks halk arasında yılan zehiridir diye yanlış bilinmektedir. Laboratuvar ortamlarında geliştirilen bir ekzotoksindir. Ekzotoksinde bir zehirdir. Gıda zehirlenmelerine neden olan bakterilerin yarattığı toksin maddeler, laboratuvar ortamlarında geliştirilerek botoks üretimi yapılmaktadır. Yani yanlış bilinen yılan zehiri değildir.

Botoks uygulamaları, estetik cerrahi alanında doktor tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Botoks seanslarının sayısı kişiden kişiye ve amacına uygun olarak değişmektedir. Bu nedenle botoks yapan doktorunuzun bu konuda çok iyi tecrübeye sahip olması gerekmektedir.

Botoksun uygulandığı bölgeleri sayacak olursak; boyun kısımları, kaş, göz çevresi, yanaklar ve özellikle göz kenarlarında kaz ayağı diye tabir edilen bölgelere uygulanmaktadır. Uygulama sonuçlarında kesin başarı elde edilmektedir. Etkisi gözle görülür şekilde 2-3 gün içerisinde görünmektedir. 15 gün içerisinde tam etkisi meydana çıkar. Bu durum 5-6 ay gibi bir süre devam eder. Bu durumda etkisi geçmeye başlar başlamaz yeni seanslar ile bölge desteklenmeli ve etki süresini uzatmalısınız. Çünkü botoks uygulaması süreye göre geçicidir. Yan etkileri ve risk ise yok denebilecek kadar azdır.

Botoks uygulaması her kişi için ayrı testler ve cilt yapısına göre uygulanmalıdır. Çünkü her kişinin cilt yapısı farklı, cildinde bulunan deformasyonlar, kırışıklıklar, yara gibi durumlar botoks etkisinide değiştirmektedir. Bu konuda doktorunuzun size özel botoks uygulamasını yapması gereklidir.

Günümüzde botoks uygulaması yaş olarak 20-25’e kadar düşmüştür. Güzellik amacıyla yapılan botoks uygulamalarında dudak dolgunluğu, erken yaşlarda beliren alın, göz çevresi çigileri buna neden olmaktadır. Ancak tıp çevreleri erken yaşlarda, özellikle güzelleşmek amacıyla yapılan botoksu önermemektedir. Uygulama için gerekli yaş 30’dan sonra başlamaktadır.

Sağlık bakımından yapılan botoks için özellikle migren hastalarına önerilmektedir. Botoks, yüksek oranda başarı sağlanan migren hastalığında ağrının hafiflemesi ve hatta tamamen yok olması tedavi amacıyla yapılmaktadır. Migren için yapılan botoksta da estetik açıdan olduğu gibi olumlu etkileri kişiden kişiye değişmektedir. Bu nedenle doktorunuzun yapacağı test ve muayenelerde en doğru seans ve doz iyi ayarlanmalıdır.

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir