Kıl Kadar İnce Damarlara Sahibiz

kilcal-damarKılcal damar vücudumuzdaki en küçük kan damarlarına denir. Diğer bir adı kapilerdir. Kılcal damar duvarları tek bir hücre tabakasından oluşur. Bu nedenle çok hassastırlar. Kılcal damar kanamaları çok fazla görülen olaylardandır. Yaralanan bölge kılcal damar bakımından çok yoğun ise o bölgede daha fazla kanama görülür. Bu tabakanın inceliği o kadar fazladır ki oksijen, su, lipitler vb. moleküler difüzyon ile damar içine girebilir.

Kılcal damarlar atardamar ve toplardamarların birleşim noktasında bulunduğundan dolayı dokularla en çok temas halinde bulunan damarlardır. Bundan dolayı içlerindeki basınç ve hız düşüktür. Derimizin kızarık ve solgun görünmesi tamamen kılcal damarlarla ilgili bir durumdur. Kılcal damarlar büzülüp genişledikçe derimizi de etkiler.

Kılcal damarlar bizim için çok önemlidir fakat bazı durumlarda kılcal damarlarda sorun olması fiziki olarak da bizi etkiler. Bacaklarımızda oluşan kılcal damar hastalıkları hoş bir görüntü oluşturmadığından dolayı kadınlar çoğu zaman etek bile giymek istemez. Bu genellikle şişman kişilerde görülmektedir. Şişmanlığa bağlı olarak gelişen selülit sonucu bacaklarda biriken yağlar toplardamarın çalışmasını olumsuz etkiler ve bu da kılcal damarlarda genişlemeye neden olur.

Tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen bu durum aynı zamanda fiziksel olarak da kendimizi çok kötü hissetmemize neden olur. Bu konu fark edildiği an tedaviye gidilmesi tedavinin etkisi açısından önemlidir. Uzman kişiler tarafından uygulanan bu tedavi şu şekilde gelişir. Öncelikle çapı 1 mm den büyük kılcal damarlar içerisine küçük iğnelerle skleroterapi enjeksiyonu yapılır. Daha küçük çaplı damarlara ise lazer tedavisi uygulanır. Bu tedavinin sonucunda damarların durumu düzelir fakat bunun ortaya çıkmasındaki faktörler konusunda tedbirli davranmaz isek yeniden ortaya çıkabilir.

Kılcal damarlar yüzümüzde de ciddi hastalıklara neden olabilirler. Burundan başlayarak yanaklara doğru giden bir çizgi yuvası şeklinde görüntü ortaya çıkarırlar. Genellikle beyaz tenli ve hassas ciltlere sahip kişiler de ortaya çıkan bu durum görüntüsü ile kişiyi çok rahatsız eder. Bu da lazer tedavisi ile önüne geçilebilir bir hastalıktır. Fakat kılcal damar hassasiyeti olan insanlar hamam, sauna gibi yerlere gitmemeli çok fazla sıcak su da banyo yapmamalıdır. Güneş ışığına çok fazla maruz kalmamalıdır eğer kalacaksa koruyuculu krem kullanmalıdırlar.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir