Cilt Tipine En Uygun Nemlendirici Nasıl Seçilir?

 

Kadınların en değerli giysisi olan ciltleri, tıpkı saç bakımı gibi bakıma muhtaç olmaktadır. Cilt tiplerine göre birbirinden farklı uygulanması gereken bakımlar bulunmaktadır. İyi temizlenmediği, arındırılmadığı ve neme muhtaç bırakıldığı zamanlarda cilt deformasyona uğramaktadır. Bakımına özen gösterilen, hastalık, aylık ve günlük rutin bakımları sonrasında iyi nemlendirilen ciltler yılar geçse dahi aynı elastikiyet ve toplu görünümünü korumaktadır. Kuru cilt tipleri nemsiz kaldıkları taktirde çatlamaya mahkûm olmaktadır Yağlı cilt tipleri ise, nemsiz kaldığında hızla sarkma göstermektedir. Bu sebepten, her cilt tipine göre nemlendirici bulunmakta ve kullanılması iyi bir cilt bakımı için gerekli olmaktadır.

 

 Nemlendirici nasıl kullanılır?

 

Cilt tabakası üzerinde bulunan makyaj ve çevresel etkenler, makyaj temizleme sonrası yüz yıkama köpek veya jelleri ile arındırılmaktadır. Sonrasında yıkama ile arınması gerçekleşmeyen kir kalıntılarının cilt tipine uygun tonik yardımı ile tek seferde baskı uygulamadan arınması gerekmektedir. Cildin üzerine cilt tipine uygun olan bir serum ile kullanılacak nemlendirme kreminin cildin en alt tabakalarına daha iyi geçiş sağlaması için uygulanmaktadır. Serum yardımı ile cildi daha iyi neme doyurmak ve nemlendirme amaçlı kullanılan kremin temasını arttırıp etkisini fazlalaştırmak mümkün olmaktadır. Kuru cilt tipleri özellikle yoğun nem veren kremler kullanmak zorundadırlar. Nem boyutu hem kuru hem karma olan cilt tiplerine göre dengeli olması gerekmektedir. Yağlı cilt tipleri ise, cilde nem veren kremlerin içinde yatıştırıcı ve sebum dengeleyici özellik aramaları gerekmektedir.

 

 Nemlendirici seçiminde nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?

 

Kuru cilt tipleri iyi bir şekilde neme doymak için cilt tiplerine uygun olan kremleri tercih etmeleri tek başına yeterli olmamaktadır. Cilt tipine uygun olmayan bir tonik ve yıkama jeli cildin dengesini bozarak uygun nem verecek kremin etkisini olumsuz yöne çevirmektedir. Cilde iyi nem verebilmek için temizleme ihtiyacını karşılayan jellerin, nem veren krem gibi cilt tipine uygun olarak seçilmesi gerekmektedir. Nem vermesi istenen kremin temin edildiği markadan tüm cilt bakım ürünleri temin edilmesi en mantıklı yöntem olmaktadır. Aksi taktirde, nem sağlamak amaçlı alınan kremlerin, yanlış içeriklere sahip, alerji reaksiyonu gösterecek yıkama jeli kullanımı sonrası uygulandığı taktirde, cilde iyi gelen kremin nedeni olarak varsayılan yanlış sonuçlar doğurabilmektedir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir