Fondöten Çeşitlerinden Hangisi Seçilmelidir

Fondötenler güzel ve kalıcı bir makyajın en önemli malzemelerinden biridir. Yüzdeki bütün kusurları kapatarak aydınlık ve canlı görünmesini sağlar. Fondötenler sünger yardımı ile ya da fondöten fırçası ile sürülmektedir. Ancak her ikisi de yoksa elle parmaklar yardımı ile sürülmesi mümkündür. Yüzdeki bütün izler ve istenmeyen kusurların fondöten sayesinde üstü örtülmektedir. Fondöten çeşitleri içinde doğal görünüm verenler vardır. Bu fondötenler genellikle ince yapıdadır.

Likit fondötenler bu tarzda olmaktadır. Bazı fondötenler daha kalın bir yapıya sahiptir ancak bu fondötenlerin kapatıcılık oranları daha yüksektir. Günümüzde fondöten ve pudranın birleştirilip aynı üründe olduğu kozmetikler vardır. Bu durumda tek bir üründe iki işlem gerçekleşmektedir. Krem şeklinde olanların yüze sürümü oldukça basittir. Fondötenler cilt tipine uygun olarak seçilir. Krem olanlar genellikle kuru şekilde bir cilde sahip olanlar için uygundur. Kapatıcılığı yüksek olan fondöten olarak stick kullanılmaktadır. Kullanımı çok pratiktir ve kusurları, sivilce izlerini kapatmakta çok başarılıdır. Köpük ve toz şeklinde olanları da birçok bayanın kullandığı ürünler arasındadır.

 

Fondötenler Nasıl Kullanılır?

 

Fondöteni gereğinden fazla sürmek yüzde tabaka halinde bir görünüm oluşturur, bu da hoş bir görüntü değildir. Bu nedenle olması gerektiği kadar sürmek gerekmektedir. Yüzün her yerine eşit şekilde boyunda dahil edilerek sürülmektedir. Sürerken fazla bastırmadan küçük dokunuşlarla cilde yedirmek en doğrusu olmaktadır. Makyaj yaparken mutlaka fondöten sürülmesi gereklidir diye bir şey söylenemez. Eğer yüzde bir kusur yoksa renk eşitsizlikleri yoksa sadece pudra ile ten makyajı yapılmaktadır. Fondöten kullanıldıktan sonra akşam ciltten mutlaka arındırılır. Çünkü gözenekler kapanır ve ciltte sivilcelenme olur. Bu yüzden makyajlı olan cildin yatmadan önce temizlenmesi ve bakım yapılması olması gereken bir durumdur.

 

Fondötenler Ne Amaçla Kullanılır?

 

           Fondöten orta yaş ve üzeri bayanlar tarafından makyajda sık kullanılır. Çünkü fondötenin kırışıklıkları kapatma özelliği vardır. Bunun yanında cildin tonunu eşitleyerek canlılık katmaktadır. Kuru ciltler için olanı cildi nemlendirir ve kurumasını önler. Doğal bir güzellik için fondötenler yüz makyajının vazgeçilmez ürünleri arasındadır. Kalıcılığı çok önemlidir. Gün boyu makyajın bozulmaması için kalıcılığı yüksek fondötenler kullanılmaktadır.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir