Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunun

 

gunes-kremi

Yaz ayını hepimiz severiz elbette. Deniz, kum, güneş üçlüsünün cezbedici yanına kimse karşı koyamaz. Fakat bu üçlüden biri bütün bu keyifli zamanları yok edebilir. Evet, güneşin zararlı etkilerinden bahsediyoruz tabi ki. Güneş içerdiği ultra viyole ışınları ile korunmadığımız durumlarda ciddi deri hastalıklarına yol açabilir. En hafif etkisi vücut yanıklarıdır. Bunun dışında daha ileri boyutlarda cilt lekelerine, hatta daha da kötüsü cilt kanserine yol açabilecek boyutlara ulaşabilir. Bu gibi sağlık sorunlarına maruz kalmamak için mümkün olduğunca vücudumuzu güneşten korumamız gerekmektedir.

 

Güneş kremleri ve kullanımı

 

Güneş içerdiği D vitamini ile kemik gelişimine yardımcı olur. Özellikle çocukların büyüme ve gelişme süreçleri içerisinde güneş ışınlarını alması çok faydalıdır. Fakat her şeyin fazlasının zarar olması gibi fazla güneşte kalmak ya da vücudun direk olarak güneş ışınlarına maruz kalması çok tehlikelidir. Güneşin zararlı etkilerinden kurtulmanın en iyi yolu olan güneş kremleri güneş ışınlarının direk olarak vücuda temasını engeller.

 

Güneş kremlerinin birçok çeşidi vardır. Etkisi bakımından hafif ve daha koruyucu olana doğru 30+ ve 50+ şeklinde olan güneş kremleri derecesi arttıkça daha etkili ve koruyucu bir çözüm haline gelir. Özellikle çocuklar için ayrı üretilen ve koruyucu özelliği daha fazla olan güneş kremlerinin yaz aylarında plajlarda ve hatta günlük hayatta dahi çocukların yüz, kol ve bacaklarına sürülmelidir. Çocukların ve yaşlıların cildi daha hassas olduğu için bunlar özellikle yaz aylarında güneşin zararlı etkilerinden çok iyi korunmalıdır.

 

Güneş kremleri güneşin zararlı etkilerinden korumanın dışında vücuda bronzlaştırıcı bir etki de sağlar. Böyle özellikle beyaz tenli insanlar güneşe çıktığında güneş kremleri sayesinde kızarmaz ve daha kolay bronzlaşabilirler. Ayrıca güneş kremi kullanırken bir konuda dikkat etmemiz gerekiyor. Uzmanlara göre güneş kremini ovalayarak sürmek güneş kreminin koruyucu etkisini azaltıyor.

 

Bunun sebebi da ovalayarak kremi yaydığımız zaman sürdüğümüz krem miktarını vücuda dağıtmış ve tabakayı inceltmiş oluyoruz. Bu da güneş kremi ne kadar etkili olursa olsun güneş ışınlarının temasını engellemeye yetmiyor. Yaz aylarında güneşin zararlı etkilerinden korunmak için güneş kremi kullanmaya özen göstermeli fakat yine de özellikle saat 12 civarlarında güneşe çıkmamaya dikkat etmeliyiz.

Kaynak: Tıraş Sepetim

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir