Sağlıklı Ve Bakımlı Bir Cilt İçin

kullan-at-tiras-bicagiGünümüzde cinsiyet farkı olmaksızın insanlar bakımlarına önem vermektedir. Kişisel bakım özellikle tüylenmenin başlamasıyla birlikte daha da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Uzun süre tıraş edilmeyen ciltte ve bakımı yapılmayan ciltte mutlaka sağlık sorunları oluşur.

 

Erkekler yüzdeki kıllanmayı hem görüntüleri açısından hem de sağlıkları açısından tıraş etmek zorundadır. Düzenli olarak tıraş olunmalıdır. Bazı mesleklerde tıraş olmak günlük bir gerekliliktir. Tıraş olmak günlük kullanım anlamıyla erkelerin yüzdeki kıllarını alma gibi akla gelmektedir. Fakat sadece erkeklerde değil bayanlarda bakımı açısından tıraş olmayı düzenli ve sağlıklı yapmalıdır.

 

Tıraş olmanın daha sıradan ve bir davranış haline gelebilmesi için mutlaka nasıl tıraş olunacağını ve nasıl bir tıraş bıçağı ya da makinesi kullanılması gerektiğini bilinmelidir. Aksi takdirde sıklıkla tahriş olma ya da kesme durumu söz konusu olabilir. Nasıl tıraş olunacağı konusundaki tüm aşamalardan en önemlisi tıraş bıçağı seçimidir. Kör bir bıçakla, paslanmış ya da daha önce çok kullanılmış bir bıçakla tıraş olmak kesiklere ve tahrişe neden olacaktır.

 

Ufak bir kıl çekilmesinde dahi mutlaka bıçağın değiştirilmesi gerekmektedir. Günümüzde en çok kullanılan tıraş bıçağı, kullan at tıraş bıçakları ve kuru tıraş olan normal özellikli tıraş makineleridir.

 

Tıraş şekilleri:

 

Islak veya kuru olarak iki şekilde tıraş olunabilir. Islak tıraş, kullan at tıraş bıçakları veya başlığı değiştirilebilir tıraş makineleri ile uygulanabilir. Kullan at tıraş bıçakları 1, 2 ve 3 bıçaklı olmak üzere 3 çeşittir. Günümüzde en sık kullanım olan kullan at bıçaklarıyla tıraş olmak daha ekonomiktir. Ekonomikliğin yanında tıraş sonrasında atılacağından sağlık açısından daha hijyeniktir.

 

 Kullan at tıraş bıçakları çeşitleri:

 

1, 2, ve 3 bıçaklı çeşitleri bulunmaktadır. Kullan at bıçaklarının Derby, Gillette, Wilkinson, Permasharp vs. gibi pek çok markası vardır. Bazı bıçaklar başlık değişimi yapılabilirken bazılarında yapılamamaktadır.

 

Kullan at tıraş bıçakları tek kullanımlık olması ve ekonomik olmasıyla en fazla kullanılan tıraş bıçağıdır. Tıraş olmayı hem sağlık hem de ekonomik yönden olumlu etkileyen bu bıçaklar sürekli tıraş olmanın da devamını getirecektir.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir