Sivilce nasıl geçer?

sivilce-tedavisi

En sık olarak ergenlik döneminde görülen sivilce problemleri, bu dönemlerde vücudun hormonal dengesinin yeni yeni kurulmaya başlamasından kaynaklı olarak cilt üzerinde fazla yağ birikmesinden ötürü meydana çıkan bir problem niteliğini taşımaktadır.

 

Bu fazla yağ tabakası, cilt üzerinde normal şartlarda yer alan sebum salgısının gözeneklerde fazlaca birikmesinden dolayı meydana gelmektedir. Gözenekler tıkandığında da bireyler sıklıkla sivilce problemi ve siyah nokta problemleriyle karşı karşıya kalmaktadırlar.

 

Bahsedilen problemlerden kurtulmak adına alınacak öncelikli önlem, bir cilt uzmanının kontrolüne giderek uzmanın gerek gördüğü ilaçları kullanmak ve cilt bakımına yeterli özeni göstermek olmaktadır. Tabi bununla birlikte uzun zamandır kullanılmakta olan sivilce geçirici doğal yöntemlere de başvurmanın hiç bir sakıncası yoktur.

 

Sivilcelerin yok edilmesi için kullanılacak yöntemler

 

Her şeyden önce cilt üzerinde sivilcelerin oluşmasının önüne geçmek için, her daim cildin temiz bir yapıda tutulması gerekmektedir. Bu temiz yapıyı sağlamak adına da kullanılacak ürünlerin içeriğinde kimyasal katkılı olan yüz temizleme ürünlerinden ya da kimyasal katkılı sabunlardan seçilmesinin yerine, doğal katkısız ürünlerden seçilmesi gerekmektedir.

 

Bu ürünlerden biri kayısı sabunu olarak gösterilebilir. Kayısı sabununu sivilce sorunu olan cildinizde kullandığınızda, hiç bir cilt yapısını kurutma gibi ekstra sorun görmeden sivilcelerinizin daha hızlı ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

 

Cilt üzerinde etkili ürünlerden biri de limon suyudur. İçeriğindeki anti bakteriyel özellikleri sayesinde sıklıkla tedavi amaçlı kullanılan bu ürünün uygulanması, bir pamuk yardımıyla cildinize sürdüğünüz bu suyu beş dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla yıkanması şeklinde olmalıdır. Cilt üzerinde fazlaca bekletilmesi, asidik etkisi yüzünden yakıcı olacağı için uygulama süreçlerine dikkat edilmelidir.

 

 

Sivilcelere doğal çözüm olarak gösterilecek bir diğer uygulama da üzüm sirkesi ya da elma sirkesi uygulamasıdır. Bu iki sirke çeşidinden birini her gün suya karıştırarak bu karışımı sivilcelerinizin üzerine sürmeniz yeterlidir. Gece sürdüğünüz bu sirkeleri sabaha kadar yüzünüzde bekletmeniz de mümkündür. Ancak burada da dikkat etmeniz gereken nokta, yüzünüze sirke uygulaması yaptığınızda güneşe çıkmamanız gerekliliğidir.

 

Ciltte sivilceden kaynaklı olarak oluşmuş iltihap durumlarını kurutmak için kullanılacak doğal yöntemlerden biri papatya çayı uygulamasıdır. Doğal kurutulmuş papatyalarla yapacağınız bu çayı direkt olarak pamuk yardımıyla sivilcelerinizin üzerine sürmeniz gerekmektedir.

 

Papatya çayı gibi sivilce iltihaplarını kurutacak diğer doğal ürünler kekik suyu ve lavanta çayı gibi ürünlerle örneklendirilebilmektedir. Uyumadan önce cildinize süreceğiniz bu ürünlerle bir kaç günlük süreç sonrasında sivilcelerinizde ciddi bir azalma görmeniz mümkündür.

 

Ciltte sivilce oluşmasına en büyük etken, gözeneklerin kapalı bir yapıda olmasıdır. Tıkanmış gözeneklerin doğal yöntemlerle açılabilmesi adına da cilde uygulanabilecek en doğal maske kil maskesidir. Kil maskeleri ciltteki tüm gözenekleri açıp boşaltarak sivilcelerin önüne geçebilmektedir.

 

Bal ürünü, çok eski çağlardan günümüze alternatif tıp alanında pek çok tedavide kullanılan müthiş yararlı bir üründür. Sivilce konusunda da etkili bir ürün olan bal, sivilcelerin üzerine uygulandığında kısa sürede sivilceleri ortadan kaldırarak cildinizin ihtiyaç duyduğu nemi kazanmasına da yardımcı olmaktadır.

 

Kaynak: Cilt.net

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. antalya ariston servisi dedi ki:

    güzel bilgiler aldım teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir