Yaz Mevsimi İçin Nemlendirici Seçimi Nasıl Olmalı

 

Cilt bakımı rutini mevsimden mevsime değişiklik gösterebilmektedir. Cilt bakımında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri cilt yapısı olurken, diğer önemli nokta mevsime uygun bir bakım yapmaktır. Kış aylarında daha yoğun yapılı ürünler kullanmak gerekirken, yaz aylarında gün içerisinde sıcaktan etkilenmeyecek dayanıklı ve hafif yapılır ürünler tercih edilmelidir. Özellikle cilt bakımının olmazsa olmaz ürünlerinden nemlendirici, mutlaka mevsimin ve cildin ihtiyaçlarına göre seçim yapılması gereken ürünlerdendir.

 

 Kadınlar İçin Yaz Aylarında Nemlendirici Seçimi

 

Kadınlar için cildin temiz ve sağlıklı görünmesi oldukça önemlidir. Cilt bakımında atlanmaması gereken adımlardan biri olan cildi nemlendirmek, yaz aylarında hassas davranılması gereken bir noktadır. Nemlendiriciler genel olarak yağ bazlı ve su bazlı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Aynı zamanda kuru, yağlı ve karma ciltlere özel olarak hazırlanan nemlendiriciler de bulunmaktadır. Cilt tipine uygun seçilen nemlendiriciler, cildin hemen hemen tüm nem ihtiyacını karşılayacaktır. Yaz aylarında cilt tipleri genel olarak yağlıya dönük olmaktadır. Bu yüzden yağlıdan karmaya dönük ve yağlı ciltler mutlaka yağlı cilt tipine uygun seçim yapmalıdır. Ayrıca seçilen nemlendiriciler hangi cilt tipi için olursa olsun, özellikle yaz aylarında mutlaka su bazlı seçilmelidir. Çünkü yağ bazlı nemlendiriciler gün içerisinde sıcaktan daha fazla etkilenecekleri gibi, gözenekleri tıkayarak sivilce ve siyah nokta oluşumuna sebep olabilmektedir.

 

 Erkekler İçin Yaz Aylarında Nemlendirici Seçimi

 

Kadınlar kadar erkekler de ciltlerinin nem dengesini korumaya özen göstermelidir. Özellikle kuru erkek ciltleri mutlaka düzenli olarak cilt tiplerine uygun nemlendirici kullanmalıdırlar. Yine kadınlarda olduğu gibi su bazlı ürünleri yaz aylarında kullanmak daha doğru olacaktır. Erkeklerin dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta ise ciltlerini tahriş etmeyecek bir ürün kullanmaktır. Tıraş sonrası cildin tahriş olmaması adına cildi sakinleştirecek ürünler kullanmaya özen göstermeleri gerekiyor.

 

Yaz aylarında cilt güneş ışınlarından daha fazla olumsuz etkileneceğinden dolayı, güneşin zararlı ışınlarından koruyacak nemlendiriciler de tercih sebebi olabilir. Gündüz kullanım için daha hafif yapılı nemlendiriciler kullanmak gerekirken, gece bakımında özellikle cilt kusurlarını gidermeye yönelik nemlendiriciler cilt bakım rutinine eklenmelidir. Gözenekleri tıkamayan, cildin aşırı yağlanmasına sebep olmayan ve nem ihtiyacını tam olarak karşılayan nemlendiriciler tercih edilmelidir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir