Lazer Tedavisiyle Dövme Sildirme

dovme-sildirme

 

Dövme(tattoo) işlemi yüzyıllar öncesinden bugüne kadar vücuda estetik görünüm katmak için uygun boyalarla ve farklı boyut iğnelerle cilt yüzeyinde değişik modellerde şekil oluşturarak teni kalıcı ya da geçici olarak boyama işlemidir. Kimi geleneksel bir durum yüzünden yaparken kimi de tamamen süs amaçlı yaptırmaktadır. Her ne sebeple olursa olsun sağlıklı bir işlem değildir. Fakat son zamanlarda özellikle gençler tarafından sıklıkla heves edilen bir vücut aksesuarı diyebiliriz.

Dövme, boya damlacıklarının iğne ile derinin üst tabakasına enjekte edilmesiyle yapılı. Dövme işleminde genellikle karbon bazlı ya da demiroksit türevi koyu siyah renkte boyalar kullanılır. Amatör olmayan, alanında uzman olan kişiler dışında asla dövme yaptırılmamalıdır. Amatör yaptırılan dövmeler ciddi sağlık problemlerine, deride tahriş, iltihap, akıntı vb. sağlık sorunlarına yol açar. Cildi hassas ve alerjik yapıda ki kişiler uzmanına danışmadan vücuduna dövme yaptırmamalıdır.

Dövme yaptıran gençler özellikle dövmeden sıkılmaya başlaması, çevre baskısı, psikolojik nedenler, sosyo-kültürel, dövmeyi değiştirme gibi sebeplerden ötürü dövmelerini sildirmektedir. Dövmeleri çıkarmak istiyorsanız yaptırmaktan daha zor hatta acı verici bir yöntem olduğunu unutmayın. Ancak geliştirilen lazer yöntemi sayesinde dövme sildirme işlemleri eskiye oranla günümüzde oldukça kolaylaştı. Ve dövme işlemi daha cazip hale geldi.

Dövme sildirme işleminden sonra gün ışığına çok maruz kalınmamalıdır. Bronz tenli kişiler de özellikle sildirme işleminden sonra güneş ışınlarından korunmalıdır. Hatta dövmeli bölge bronz kişilerde bir kaç kez tonu açılıp daha sonra lazer işlemi uygulanmalıdır.

Vücudun hangi bölgesinde olursa olsun, dövme sildirme işlemi lazerle yapılabilir. Hassas bölgelere de lazerle tedavi uygundur. Sildirme işleminde farklı dalga boylarında farklı lazerler kullanılır. Dövmede kullanılan boya tipine göre başarı sonucu da değişir. Özellikle derin ve koyu renkte uygulanan dövme işlemi sildirme seansını uzatabilir. Lazerle bazı dövmelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Bazılarında ise sildirme işlemini bir kaç defa tekrar etmek gerekebilir. Lazerle seanslar yaklaşık uygulanan yöntemlere göre 6 ile 8 hafta arasında değişmektedir. Görüldüğü gibi yaptırma işlemi kısa sürüyor fakat sildirmek maalesef o kadar zahmetsiz olmuyor.

Günümüzde en başarılı sonuçlar modern lazer tedavisiyle yapılmaktadır. Bunun dışında ki işlemler de iz kalma olasılığı yüksektir. Cilde zarar vermeyen,yada en az zarar veren bu yöntem bir çok özel klinikte yapılmaktadır. Lazer işlemi kolay ve başarılı sonuç için etkili bir yöntemdir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir