Lazerli Leke Tedavisi

Zaman zaman birçok nedene bağlı olarak vücutta leke oluşumları görülebilmektedir. Bazıları mevcut durum atlatıldıktan sonra sona ermekte bazıları ise uzun bir süre kalıcı olmakla beraber hiç geçmeyebilmektedir.

 

Geçmeyen bir leke oluşumu söz konusu olduğunda, devreye farklı leke tedavisi yöntemleri girmektedir. Lekelerin tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biri lazer tedavisidir. Lazer tedavisinin tercih edilme nedenleri arasında kısa sürede olması, anestezi gerektirmemesi, kişinin hızlıca günlük yaşantısına devam edebilmesi, hasta toleransının kolay olması ve enfeksiyon kapma riskinin bulunmaması sayılabilir.

 

Güneş lekeleri, kozmetik nedenlere bağlı gelişen lekeler, gebelik lekeleri, yaşlılık lekeleri ve çiller için lazer leke tedavisi yöntemi uygulanabilmektedir. En çok şikâyetçi olunan leke türleri güneş ve gebelik lekeleridir. Güneş lekeleri yaz ve kış mevsimlerinde kalıcı olarak ten üzerinde bulunur. Kışın renkleri solar fakat yaz geldiğinde güneş lekeleri ciltte koyulaşarak daha belirgin bir hal alır ve bu durum rahatsızlık yaratabilir. Koyu tenli kişilerde güneş lekelerine daha çok rastlanmaktadır.

 

Güneş lekelerine, ciltteki derinliğine bağlı olarak 1 seanstan 4 seansa kadar tedavi yöntemi uygulanır. Yüzeysel lekeler için 1- 2 seans, derin lekeler için 3 – 4 seans uygulanır. Seansların arası 2 ile 4 hafta süresinde değişim göstermektedir. Lazerli leke tedavisinde lekenin geçme başarısı %90’lara kadar çıkmaktadır. Lekenin geçmesi ilk seanstan itibaren kendini gösterir. Tedavi bitip lekelerden çoğunlukla kurtulduktan sonra, leke zaman içerisinde kendini yenileyip tekrar gelişim gösterebilir. Fakat eskisi kadar belirgin bir hale gelmez.

 

Gebelik lekeleri, hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde çıkmaya başlayıp son 3 aylık dönemde iyice belirginleşir. Hamilelik sona erdiğinde ise çoğu lekeler kendiliğinden yavaş yavaş kaybolur. Ancak kendiliğinden kaybolmayan lekelere lazerli tedavi uygulanabilir. Gebelik lekeleri, güneş lekelerinden daha zor tedavi edilebildiği için, bu tür lekelerdeki başarı oranı %70 civarında olmaktadır.

 

Lazerle leke tedavisine başlanıldıktan sonra güneşten korunmaya çok dikkat edilmeli ve yüksek faktörlü güneş kremi sürerek dışarı çıkmaya özen gösterilmelidir. Cildi lekelere karşı korumada dikkat edilecek bir diğer nokta ise, parfüm kullanımını tene değdirmemeye özen göstermektir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir