Lekelerin Oluşma Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

leke tedavisi

Cilt lekeleri vücudun her yerinde kötü bir görüntü oluştursa da yüz bölgesinde olanlar kişiyi en çok rahatsız edenlerdir. Lekeler çok çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilirler ve cilt renginden daha koyu bir tonda olurlar. Leke sorunu yaşayan insanlarda kendine güvensizlik ve sosyal hayata uyum gibi sorunlar görülebilir. Bu bakımdan tedaviye mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. Bazı lekelerden güzellik maskeleri yardımı ile kurtulmak mümkün olsa da genellikle leke tedavisi için estetik bir müdahale gerekir.

Lekelerin oluşma nedenleri şunlardır:

  1. Pigment sorunları: Cilde rengini veren pigment sorunlardan yer yer veya bölgesel olarak oluşabilen lekelerdir. Bazı çiller de bu grupta yer alır.
  2. Gebelik lekeleri: Gebelikle veya doğumdan sonra ortaya çıkan melanin artışından kaynaklanan lekelerdir. Doğumdan bir süre sonra genellikle kaybolurlar.
  3. Güneş lekeleri: Güneş ışınlarına, uzun süreli ve özellikle yaz aylarında maruz kalınması ile oluşurlar. Güneş koruma kremlerinin koruyucu faktör sayısı yüksek olanları, güneş lekelerinden korunmada çok faydalı olmaktadır. Bazı çiller de güneş kaynaklıdır.
  4. Mantarlar ve alerjiler: Bazı mantar çeşitleri ve alerjik reaksiyonlar bölgesel renk değişimine neden olabilir.

Leke tedavisi için en etkili yöntemlerden biri lazer işlemleridir. Lazerlerin işlev ve güçleri, hastanın leke durumuna, lekenin oluşma neden ve derinliğine bağlı olarak değişmektedir. Leke tedavisi yaptıracak kişilerin solaryum veya güneşte yanma gibi teni koyulaştıracak işlemlerden uzak durmaları gerekmektedir.

Lazer tedavisi sırasında hastaya gerekli görülürse anestetik krem veya soğuk kompres uygulanabilir. Seans sayısı yine lekenin durumuna göre değişmekle birlikte ortalama olarak 4-5 olarak söylenebilir. İşlem sonrası hafif bir kızarıklık oluşabilir. Bir hafta içersinde cilt normale döner. Tedavide başarı oranı lazerde yüksektir. İşlem sonrası lekeler tamamen yok olabileceği gibi çok silik olarak da kalabilir.

Leke tedavisi için diğer yöntemler ise şunlardır: Leke maskeleri, peelingler, renk açan kimyasal kremler. Bunlar lekeleri azaltmakla birlikte genelde yok etmezler. Leke kaynağının tespit edilmesi ve öncelikle bu etkinin ortadan kaldırılması tedavinin en önemli aşamasıdır. Bunun için uzman bir estetik doktoruna başvurulması gerekmektedir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir