Sivilcelere Çözüm

Bir bireyde ergenlik döneminden itibaren en büyük sorunlardan birisi de sivilcelerdir. Birçok kişi bu sorunu yıllarca yaşar. Nadir kişiler sivilce çıkarmasa bile yine de herkes hayatı boyunca en az bir kaç kez çıkarır. Oldukça kötü bir görüntüsü olan ve çoğu zaman acı veren sivilce, diğer bir adıyla akne, hormonsal değişim sürecinde yağ fazlalığından olur.

Kadınların adet döneminde, her bireyde ise ergenlik döneminde, hormonsal değişim yüzünden artış gösterir. Bazı zamanlarda ise kalıcı izler bırakabilir. Peki, sivilce nasıl tedavi edilir, izlerinden en kısa zamanda nasıl kurtulursunuz? İşte bu sorunun yanıtı sivilce tedavisi detaylarındadır;

 

Sivilcelerinizden artık kurtulmak istediğinizi biliyoruz. Bu sorundan kurtulmak için pek çok ilaç ve kremler üretildi ancak bunlar pek tavsiye edilmez. Eğer hazır bir ürün kullanacaksanız sivilceleri azaltmak ve kurutmak için yapılan sabunlar daha sağlıklı olur. Sivilceyi en aza indirmede en önemli koşul temizliktir.

Yüzünüzü sabah ve akşamları sağlıklı bir sabunla yıkayın ve gün içinde elinizi yüzünüzle temas ettirmemeye özen gösterin. Böylece gözenekler tıkanmayacak ve sivilce oluşumu için en önemli koşul ortadan kalkacak. Bunun dışında çikolata ve çekirdek gibi sivilce yapacak abur cuburlar en aza indirilmelidir. Özellikle ergenlik döneminde ve diğer hormonel değişikliklerin yaşandığı dönemlerde tüketilmemelidir.

Çıkan sivilcenin tedavisi için ise bazı tezler ve öneriler mevcuttur. Örneğin sivilcenin olduğu yere bir damla limon suyu sürülürse sivilce kurur ve kısa süre içinde yok olur. Tabi bunun için sivilceye dokunulmaması ve patlatılmaması gereklidir. Kil maskeleri veya organik bazı maskeler de uygulanabilir.

Bunlardan biri olan bal, aspirin ve ılık su karışımı etkili bir karışımdır. Bir tatlı kaşığı bal, 2 veya 3 adet aspirin ve bir çay kaşığı ılık su iyice karıştırılmalı ve birbirine özendiğinde yüze sürülmelidir. Bu maskeyi hassas ciltler için önermeyiz. Normal ciltlerde ise haftada iki gün uygulanabilir. Maske sürüldükten 20 dakika sonra ılık su ile yıkanmalıdır. Hem rahatlatan hem sivilceleri temizleyen bu maske sivilce tedavisinde kullanılan doğal bir maskedir.

 

Yine de sivilce tedavisi için uyguladığınız yöntemlerden bir sonuç alamazsanız bir doktora başvurmanız en sağlıklısı olur.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir