Sivilcelere Son

Hepimizin en büyük sorunlarından biriside sivilcelerdir. Peki, yüzümüzde çirkin görüntü oluşturan bu sivilcelerden nasıl kurtulacağız? Hepimizin araştırdığı farklı farklı yöntemler denediği kimisinin başarılı kimisinin de başarısız olduğu birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri uygulamadan önce cilt yapısına dikkat etmemiz gerekir. Cildinizin yağlı, kuru, normal veya hassas olduğunu belirleyin. Daha sonra cilt yapısına göre yöntemleri uygulayabilirsiniz. Sivilce tedavisi maskeleri:

 

Kuru ciltler için sivilce maskemiz için gerekli olan malzemeler 1 adet olgun avokado ve 1 yemek kaşığı bal. Avokado’yu ortadan ikiye böldüğümüz de içerisindeki yumuşak çekirdekli bölmeyi bir tabağa alın ve ezin. Ezme işleminden sonra balı ekleyin. Maske kıvamına gelene kadar karıştırın. Maskeyi cildinize masaj yaparak uygulayın 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. 15 günde 1 tekrarlayabilirsiniz.

 

Yağlı ciltler için sivilce tedavisi maskemiz için 5-6 adet çilek ve 1-2 yemek kaşığı yoğurt gereklidir. Çilekleri bir tabakta ezdikten sonra yoğurdu ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız maskeyi cildinize uyguladıktan 15 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

 

Normal ciltler için sivilce maskesi için 3 çay kaşığı su, 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı limon suyu. Malzemeleri karıştırıp macun haline getirin eğer cıvık olduysa karışıma biraz daha karbonat ekleyebilirsiniz. Malzemeyi cildimizde uyguladıktan 10 dakika sonra yıkayabilirsiniz. 10 günde 1 cildinize uygulayın.

 

Hassas ciltler için sivilce maskesi için gerekli olan malzemeler 2 tatlı kaşığı bal ve 3 adet portakal kabuğu. Portakal kabuklarını rendeleyin. Rendelediginiz portakal kabuklarıyla balı karıştırın. Karışımı cildinize uygulayın ve 10 dakika bekleyip yıkayın. Karışımı 5 günde 1 uygulayabilirsiniz.

 

Sivilceleri sıkmak çok yanlış bir yöntemdir. Sivilceyi sıktığınızda cildinizde iz ve leke oluşumuna sebep olabilir. Ayrıca sivilceyi sıkmak mikropların yayılmasını kolaylaştıracağı için yüzünüzün veya cildinizin farklı bölgelerinde de sivilce çıkma riski oldukça yüksektir. Eğer cildiniz sivilce oluşumuna müsait bir durumdaysa makyaj kullanımını mümkün olduğunca en aza indirmenizde fayda var. Sivilceler için bol bol su tüketin. Su tüketmek cildin esnekliğini artırır. Buda cildinizdeki atıkların gözeneklerden atılmasını sağlayacaktır. Stresten olabildiğince kaçının. Sivilce çıkmasında stresinden büyük rolü vardır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...