Sivilcelerin Kesin Çözümü İçin

Özellikle karma ve yağlı ciltlerin en büyük kâbuslarından biri olan sivilceler, yağ bezlerinin gereğinden fazla çalışması sonucunda, yağ bezi kanallarının uç kısımlarının tıkanıp şişerek, iltihaplanması sonucunda oluşur. Sivilcelerden kurtulmada çeşitli yöntemler kullanılmakla birlikte, özellikle ilerleyen vakalarda bir dermatologdan yardım almak oldukça gerekli ve etkili bir yöntemdir.

 

            Sivilce tedavisi, sivilcenin hafif, orta ve şiddetli olmasına göre değişmekte ve her durumda farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir Hafif sivilceler özellikle krem ve jel formundaki ilaçlar ile tedavi edilirken, ilerleyen durumlarda ise antibiyotik kullanımı gerekebilir. Topikal(krem) tedavi, sivilcenin yer aldığı deriye uygulanır ve genellikle ergenlik dönemi sivilcelerle savaşta tercih edilir. Krem ve jel kullanımı ile gözenekleri temizleyerek sivilce içerisinde yer alan bakterileri temizlemek, bakteriye bağlı iltihaplanmaları sona erdirmek ve yeni sivilce oluşumlarını engellemek hedeflenir.

 

Bu tedavi yönteminde zaman zaman ciltte kızarıklarla ve kuruluklarla karşılaşmak mümkün olabileceğinden en etkili yöntem dermatolog gözetiminde bu tip kremleri kullanmak olmalıdır. Sivilce şiddetinin arttığı durumlarda doktor tavsiyesi ile antibiyotik ilaçlar kullanılabilir. Antibiyotik ilaç tedavisi kişide mide ve bağırsak problemleri yaşanmasına yol açabileceği için, bu tarz problem yaşayan kişiler tarafından kullanımı uygun değildir. İlaç tedavisi ile sivilce oluşumunu azaltmak ve sivilcelerin tekrar çıkmasını engellemek hedeflenir.

 

İlaç kullanımının kesinlikle doktor denetiminde ve reçeteli olarak gerçekleşmesi, kişinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bir diğer sivilce tedavisi yöntemi, mezolifting(cilt mezoterapisi)dir. Bu yöntem ile cildin alt tabakasındaki deriye enjeksiyon yoluyla ulaşılarak sivilcelerin temizlenmesi hedeflenir.

 

Bu yöntem, estetisyenler tarafından yapılmakla birlikte ayda iki seans şeklinde gerçekleşmektedir. Mezolifting sonrası uygulanabilecek bitkisel peelingler de akne tedavisinde uygulanabilecek bir diğer yöntemdir. Hafif sivilce izlerini yok etmek için kimyasal peeling yoluna başvurmak bir diğer yöntemdir. Kimyasal peelinglerin aknenin şiddetli olduğu durumlarda, dermatolog tarafından uygulanması gerekebilir. Sivilce izlerinin görünümünden kurtulmada, Co2 Fraksiyonel Lazer tedavisi oldukça etkili olabilmektedir. Bunun dışında, sivilceleri yok etmeye yönelik medikal ürünler, doktor tavsiyesi ile kullanılan kadın doğum hapları ve A vitamini içeren haplar kullanılarak da sivilcelerden kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir