Et Pişirme Yöntemleri

et pişirmek

Et pişirmek, basit bir işlem gibi görünse de, etin lezzetli olması için, pişirirken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları bulunmaktadır. Et satın alırken, kaliteli ve dinlenmiş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü kaliteli olmayan etler, iyi pişirilse bile, istenilen lezzeti veremezler. Eti satın aldıktan sonra, pişirme işlemine geçmeden önce, etin oda sıcaklığında olmasına dikkat etmelisiniz. Buzdolabından çıkardıysanız da, etin oda sıcaklığına gelmesini beklemeniz gerekecektir.

 

Satın aldığınız etleri pratik et pişirme yöntemleri sayesinde pişirirseniz, yemeğiniz şüphesiz çok daha lezzetli olacaktır. Öncelikle etinizi pişirmeye hazırlarken, etin çok fazla kalın olmamasına özen göstermelisiniz. Çünkü kalın etler, pişme sırasında etin kurumasına ve sertleşmesine neden olabilir. Eğer mutlaka etin kalın olması gerekiyorsa da, bir bıçak yardımıyla etlerinizin üzerine kesik atabilirsiniz.

 

Mutfak gereçleri arasında tava ya da ızgarada et pişirirken, önce tava veya ızgaranın ısınmasını beklemeniz gereklidir. Isınma işlemi gerçekleşmeden etlerinizi pişirmeye başlamamalısınız. Etler pişmeye başladıktan sonra da sık sık çevirme işlemi yapılmamalıdır. Çünkü etleri sık çevirmezseniz, kurumasını önlemiş olursunuz. Eti yumuşak bir şekilde yemeyi seviyorsanız, pişirme işlemine başlamadan önce eti limonlu suya batırıp, bir süre bekletmeniz gereklidir. Sonra az miktar limon suyu da eklerseniz, etiniz istediğiniz kıvama gelmiş olur.

 

Fırında, ızgarada, tavada ya da mangalda et pişirirken, et pişirme püf noktalarından faydalanmanız, istediğiniz lezzeti elde etmeniz açısından oldukça yararlı olacaktır. Eğer eti fırında pişirmeyi tercih ediyorsanız, fırın sıcaklığını 180 dereceye ayarlamanız gereklidir. Tavada pişiriyorsanız da, etin köpük yapmaması için, eti biraz yağda çevirip, sonra bir miktar su eklemeniz gereklidir. Mangal ya da ızgarada pişiriyorsanız, etleri sık çevirmemeye dikkat etmelisiniz.

 

Etin sert olmasını engellemek için, çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Eti dinlendirmek, ete yoğurt suyu eklemek, haşlama yapılacaksa haşlama suyuna bir miktar sirke eklemek, limon suyu sürmek etin yumuşamasını sağlayan başlıca yöntemlerdir.

Etin tuzunu pişme işlemi gerçekleştikten sonra koymanız, etin sertleşmemesini sağlayacağından, tuzu pişme işleminden sonra koymalısınız. Etin içerisindeki proteinin kaybolmaması açısından, eti yavaş pişirmeniz oldukça önemlidir. Kızartma yapıyorsanız da, etin sağlıklı pişmesi açısından, tavaya ek yağ ilave etmemelisiniz.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir