Ete Eşdeğer Gıdalardan Bakliyatlar

 

 

Sağlıklı besin türlerinden olan bakliyatlar, taze yenilebilir ya da kuruduktan sonra tüketilebilir olduklarından, farklı yemek çeşitlerinin oluşmasında ve tüketilmesinde kullanılır. Organik bakliyat vücudun ihtiyaç duyduğu en sağlıklı ve yararlı minerallere ulaşmak için alınan besinlerdir.

 

Tarım ülkesi olan memleketimizde, yurdun her köşesinde farklı sebze, meyve ve bakliyat ürünlerini yetiştirmek mümkündür. Bakliyat ürünleri, tohumdan veya çekirdekten toprağa atılan, yağmur ve sulama yöntemiyle topraktan çıkarak, önce filizlenme sonra başak çıkartıp çiçek açma en son tohum verme ile sonuçlanır. Organik bakliyat bu tohumların toplanması ve tüketilmek için piyasaya sunulmasındaki işlemlerden biridir. Tamamen doğal yollarla, ilaçlama ve suni gübreleme yapılmadan yetişen bakliyatlar organik bakliyat sertifikası ile market raflarında yerlerini almaktadır.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca verilen sertifikalarda ürünler kontrol edilerek sertifika verilmektedir. Çeşitli cihaz kontrolleriyle, bakliyatlarına ilaçlı ya da katkı aldıkları tespit edilebildiğinden, uygun olmayan ürünler, organik sınıfta yer alamamaktadır. Hasat işlemlerinden sonra tam kurutma yapılarak bez çuvallarda, serin ve karanlık alanlarda muhafaza edilen bakliyatlar, tüketiciye ulaşana kadar bozulmaması açısından iyice kurutulup nemli kalmamasına dikkat edilir.

 

Bazı bakliyatlarına kırmızı ete eş değer olması ve özellikle kışın çok tüketilmesi, fiyatların yükselmesine sebep olmaktadır. Tok tutma özellikleri bulunan bakliyat yemekleri, sofraların vazgeçilmez çeşitlerindendir. Organik bakliyat yetiştiriciliği zor ve meşakkatli bir iş olduğundan, çevre faktörleri, hava durumu ve en önemlisi tohum cinsinin çok iyi olmasını gerektirir. İyi bir verimin alınabilmesi için sulama ve çapalama yöntemiyle toprağı havalandırmak, daha sağlıklı büyüyüp ürünün bol olmasını sağladığından, aralarında farklı cins ot yetişmemesi ve toprağın besin değerini düşürmemesi için dikkat etmek gerekir.

 

Organik bakliyat, organik pazar kurulan alanlarda paket dışı dökme tabir edilen ve kilo ile alımı yapılabilecek şekilde satılmaktadır. Küçük bağ ve bahçe ürünleri daha doğal kabul edildiğinden bu tür sebze, meyve ve bakliyatlar organik pazarlarda daha çok rağbet görüp, alım sağlanmaktadır. Kullanırken de dikkat edilmesi, nemlendirmemeye dikkat edilmesi gerekir. Ağzı açık bırakılan ve güneş, nem alan kuru bakliyatlar da böceklenme ve bozulmalar daha çabuk görülmektedir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir