Evde Ekmek Yapımı

evde-ekmek-yapimi

 

Kim evde mis gibi ekmek yapmak ister?

Yapımı çok kolay, ama pişirme aşaması dikkat isteyen bir konudur ekmek. Şimdi ekmek yapmak isteyenlere kolayca tarifimi vereyim.

Malzemeler:

1 paket kuru maya,

ılık su,

1-2 çay kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı şeker,

Alabildiğine un (beyaz, kepekli, çavdar vb. ne isterseniz),

Bir fırına dayanaklı küçük kap ile kaynayan su

evde-ekmek-yapimi-2

Yapılışı:

Öncelikle ılık su ile mayayı harekete geçirmeniz gerekiyor. Ben bir bardağa mayayı döküyorum. Üzerine ılık suyu döküp iyice karıştırıyorum.  Öte taraftan yoğurma kabıma yaklaşık 4-5 bardak unu koyuyorum. Tuz ve şekeri de ekleyip, karıştırıyorum.

Daha sonra ortasını açık bir havuz yapıyorum. Ortaya mayalı suyu koyup, kenarlarından yavaş yavaş unu alarak karıştırmaya başlıyorum. Bu şekilde devam ederek bütün unu mayayla bütünleştiriyorum. Hamur oluşana kadar yoğuruyorum. Bu esnada eğer kuru olursa biraz daha ılık su, çok cıvık olursa da birer kaşık birer kaşık kıvamı alana kadar un ekleyebilirsiniz. Buna siz yaparken  karar vermelisiniz. İsterseniz bu esnada içine ceviz, çekirdek içi vb gibi çeşniler ekleyebilirsiniz.

Ekmeği yapacağınız kalıbı biraz yağlayıp, biraz da unlayarak hazırlayın. Ellerinizde yapışmış hamurlar olacaktır. onları da ellerinize alacağınız biraz unla ovalayarak çıkarıp, hamura katın. Hamur biraz yapışkan halde olarak kalıba alın. Ben kalıba aldığım hamurun üzerine yulaf, haşhaş gibi şeyler dökerek süslüyorum.

Siz de istediğiniz malzeme ile süsleyebilirsiniz. Ocakta bir kapta suyu kaynatın. Yaklaşık 1-2 bardak kadar su olsun. Ama öyle bir kap olsun ki, ocaktan aldığınız gibi fırına koyabilesiniz.  Kalıbınızı fırına koyun ardından da yanına ocakta kaynayan su kabını koyup, fırının kapağını kapatın. Ama sakın fırını çalıştırmayın. Bu şekilde tam 1 saat bekletin. 1 saat dolduğunda kapağı hiç açmayın sakın fırını 200 derecede çalıştırın. 15 dk sonra dereceyi 150 dereceye indirin ve 5 dk daha pişmesini bekleyin. Son 5 dk da dolduğunda ekmeğinizi fırından çıkarın, bir tabağa kalıptan çıkarın ve soğumaya bırakın.

evde-ekmek-yapimi-3

Afiyet olsun :))

 

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir