MOZAİK PASTA

mozaik-pasta

Kimler çocukluğumuzun pastası olan Mozaik Pastayı seviyor? Yapması kolay, yemesi zevkli bir pasta.

Hemen tarifini vermeye başlıyorum.

Malzemeler:

2 paket pötibör bisküvi,

1 su bardağı süt,

1 veya 2 yemek kaşığı şeker (isteğe bağlı)

3 yemek kaşığı kakao,

125 gr tereyağı (yaklaşık 4 yemek kaşığı kadar),

Antep fıstığı, ceviz veya fındık (istediğinizi koyabilirsiniz),

ve 1 limon veya portakal kabuğu rendesi

 

Mozaik Pasta Yapılışı:

Ben iki paketten yapıyorum. Çünkü ilk yaptığımda 1 paketten yaptım, kalıbım büyük geldiği için ince oldu. Ben de iki pakete çıkardım. Sizin kalıbınız küçük ise 1 paketten yapın. Bir kaba bisküvileri alıp, kırın.Yaklaşık bir bisküviyi  4-5 parçaya bölebilirsiniz. Ben biraz daha küçük parçalanmışı daha çok seviyorum. Siz nasıl seviyorsanız öyle yapabilirsiniz.

Diğer taraftan sos tenceresine tereyağını koyun ve ocağın üstüne alıp, erimesini bekleyin. Eriyen yağın içine kakao, süt ve isterseniz şekeri ekleyin. Ben çok tatlı olmasını istemediğimden şeker koymuyorum. Daha sonra sosu güzelce karıştırarak, hafif ısıtıyoruz. Sos çok fazla ısınırsa bisküviniz eriyecektir. Bunu istemeyiz tabi ki.

Kırılmış bisküvilerinizin içine limon veya portakal kabuğunu rendeleyin. Bu işlem isteğe bağlıdır. İstemezseniz koymayabilirsiniz. Ama ben denedim çok yakıştı. Daha sonra istediğiniz kuruyemişi de ekleyin ve üzerine hazırladığınız sosu dökün. İyice karıştırın ve sosu bisküvilere yedirin.

Orta boy baton kek kalıbınız varsa onu kullanabilirsiniz. Yoksa streç filme döküp rulo haline getirip de şekil verebilirsiniz. Benim baton kalıbım var. Onun içine streç film seriyoruz ve yaptığımız karışımı içine döküyoruz. Üzerini düzeltip, üstünü kalıbın kenarlarında kalan streç film ile örtüp, derin dondurucuya koyun.

mozaik-pasta-yapilis

 

mozaik-pasta-yapilis-2

Eğer bu şekil kalınız yoksa streç filmi tezgaha düzgünce serin, karışımı tam ortasına düzgünce döküp, düzeltin. Daha sonra streç filmi yuvarlayarak karışımı sarın. Kenarlarını iyice sıkarak kapatıp, şöyle bir tezgahta yuvarlayarak tam bir rulo haline gelmesini sağlayın. Ya da klasik şekil piramit haline de getirebilirsiniz. Ben çok beceremediğim için kolay yolu seçip, kalıp kullanıyorum 🙂 3-4 saat derin dondurucuda beklettikten sonra servise hazırdır.

mozaik-pasta-1

mozaik-pasta-2

 

 

Afiyet olsun :))

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir