Tas Kebabı

 

 

Türk mutfağı yemek bakımından çok öndedir. Müthiş tarifler içermektedir. Her zaman yeni tarifler ile yemeklerin lezzetine lezzet katılmaktadır. Birçok ev hanımı kendi kendine birçok tarifler türetebilmektedir. Özellikle de yemek yapmaktan zevk alan bir bayan mutfakta resmen lezzet patlaması yapabilmektedir.

 

Aynı malzemeler kullananlar birden fazla farklı tatlar elde etmek mümkün olmaktadır. Mesela eti yemekler içerisinde çok farklı lezzetler ile masalarımızda yer almaktadır. Bu en güzel lezzetlerden birisi ise tas kebabı olmaktadır. Birçoğumuzun hiç bıkmadan yediğimiz ve aynı şekilde yemeye devam ettiğimiz yemeklerden birisi olmaktadır.

 

Bu harika ve lezzetli yemek nasıl yapılmalıdır? Öncelikle bundan bahsedelim. Tas kebabı yapmak için öncelikle gerekli malzemelerimiz elimizin altında bulunmalıdır.

 

Malzemeler

 

Yarım kilo kuşbaşı doğranmış et. Eğer kişi sayısı çok ise et miktarı arttırılmalıdır.

Arpacık soğanı 20 adet ve aynı şekilde 2 adet soğan

Kırmızı ve yeşilbiber

İstediğiniz baharatlar tuz

1 yemek kaşığı domates salçası ya da biber salçası

Sıvıyağ

Patates

 

Tarife başlamadan öncelikle etleri pişirmek için uygun bir tencere gerekmektedir. Burada en önemli bir püf nokta başlangıçta etlerin nasıl pişirilmesi gerektiğidir. Etler başlangıçta istenildiği gibi pişirilse yemek istenildiği gibi olmaktadır. Öncelikle tenceremizin altını açalım 2 dakika ısınmasını bekledikten sonra etlerimizi tencereye dökelim. Daha sonra etlerimizi karıştıralım ve tencerenin kapağını kapatalım. Göreceksiniz etler suyunu salmaya başlayacaktır. Etler suyunu çekene kadar bu şekilde pişirilmelidir.

 

Orta ateşte pişirilmesi yeterli olacaktır. Pekiyi et seçimi önemli midir? Evet önemlidir. Çünkü zamanınız çok dar ise kesinlikle kuzu eti tercih edilmelidir. Çünkü çok çabuk pişmektedir. Ayrıca da çok lezzetlidir. Eğer bolca zamanınız var ise dana eti de tercih edebilirsiniz. Bu tamamen sizin seçiminize kalmaktadır. Bazı kişiler dana etini sevmez iken bazı kişiler ise kuzu etini hiç sevmemektedir. Bu bakımdan et seçimleri tamamen size kalmıştır. Etler suyunu çekmeye başladıktan sonra üzerine bir miktar yağ dökelim. Lezzetini arttırmak içinde 1 yemek kaşığı tere yağ kullanılmalıdır. Daha sonra da tuz ve baharatlar ilave edilerek karıştırılır ki baharatları etler içine çekmelidir.

 

Yemek çok lezzetli olmalıdır. 2 soğanı yemeklik şekilde doğrayalım ve tencereye boşaltıp karıştıralım. İçerisine 20 tane arpacık soğanı bütün olarak içine atalım. Bilindiği gibi soğan yemeklere lezzet katmaktadır. Arpacık soğan ise yemeği daha fazla lezzetlendirmesi sağlanmaktadır. Yani bulamazsanız ise arpacık soğan şart değildir. Bir taraftan da patatesler küp küp doğranmalıdır. Daha sonra kızartılmaya başlanmalıdır.

 

Kızartılan patateslerin fazla yağını çektirmek için tabağa havlu kâğıt serilmektedir. Çünkü aşırı bir yağlı yemek ağır olmaktadır. Biberleri de yuvarlak bir şekilde doğrayarak kızartabilirsiniz. Ya da kızartmadan etlerin içine de atılabilir. İki türlü de lezzetli olmaktadır. Tabi kızartılmış yemekler daha lezzetli olsa da birçok insan sağlığa zarar verdiği için ikilemde kalabilir. Yapsam mı yapmasam mı diye mutfakta dakikalarca düşünülmektedir.

 

Arada yapılsa hiç problem olmayabilir. Daha sonra ise yarım çay bardağı su ile salçayı karıştırılıp etlerin üzerine boşaltılmalıdır. Patates biberler eklendikten sonra bir iki kere karıştırılıp tencerenin kapağı kapatılarak pişmeye bırakılır. Arada pişip pişmediği kontrol edilmelidir. Eğer pişmemiş ise bir miktar daha su eklenebilmektedir.

 

Tas kebabı artık hazır durumdadır. Servis yapmak için tas kebabı çoban salatası ile harika gitmektedir. Aynı şekilde pirinç pilavı ile çok yakışmaktadır. Bu iki seçenekte tas kebabı ile çok uyum sağlamaktadır. Yanında çok az pilavın olması yeterli olmaktadır. Çünkü pilav fazla olursa etin yeterince tadı alınmamaktadır. Yani çok fazla pilav insanın midesini şişirebilmektedir.

Kaynak : www.renkliyemektarifleri.com

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir